Povaha

     Australský ovčák se v posledních stává letech velmi vyhledávaným společníkem a to nejen díky svému nápadnému a jedinečnému vzhledu (co kus to originál), ale především pro svoji všestrannou a vynikající povahu. Je to pes s nadprůměrnou inteligencí, zaujímá dokonce první místo ve výší IQ mezi všemi psy. Má ve svých genech silně zakořeněný pastevecký a ochranitelský pud. Je to pes velmi oddaný svému pánu a rodině a při jejich obraně je schopen nasadit život. Je spolehlivý, ostražitý, vytrvalý, rychle a rád se učí a vůči cizím lidem a zvířatům není nepřátelský. Je výborným rodinným společníkem, ale na své rodině je také hodně závislý a miluje kontakt s člověkem. Proto není vhodné chovat ho venku v kotci. Má rád hodně prostoru a miluje plavání. Možná ze všeho nejraději má ale běhání vedle koně.

Cash Barli Ranch
Cash Barli Ranch

     Jeho vrozená inteligence, neutuchající aktivita, učenlivost, věrnost a oddanost, vlohy pro práci s dobytkem a koňmi, touha plnit svému pánu to, co mu na očích vidí a pohybové nadání z něho dělají opravdu populární plemeno. Je to pes s výraznými ovčáckými instinkty a to nejen pro pasení ale i hlídání. Bezesporu je nejoblíbenějším plemenem posledních 10let především v zemi původu, v USA.

     Nejvíce byl vždy aussie spojován s kovboji, westernovým ježděním a rodeem. Pomáhal přihánět stáda ovcí, koní či skotu, sloužil jako hlídač pozemku, ochránce rodiny a v neposlední řadě jako společník a rodinný mazlíček.

     I dnes je oblíbeným plemenem chovatelů a majitelů koní, kde je výborným doprovodným psem k vyjížďkám v sedle. Velmi dobře vychází s ostatními domácími zvířaty a se správnou výchovou a přípravou je dobře ovladatelný i ze sedla koně.

     Pro své výjimečné vlastnosti je používán při agility, psích sportech, canisterapii, ale i v záchranářských složkách.

Péče

     AO nevyžaduje speciální péči. Krmná dávka se odvíjí od pracovního využití psa. Vždy bychom ale měli mít na paměti, že AO tak jako mnoho jiných plemen vyžadují vysoce kvalitní krmení a ne zkrmování zbytky.

     Srst je potřeba čas od času pročesat, ale nevyžaduje v žádném případě každodenní česání. Obvykle jedenkrát za 2 týdny bohatě postačí. Srst má takzvanou samočisticí schopnost, ale pokud se budete se svým psem chtít účastnit výstav, musí jeho srst být čistá.

Historie plemene

     Přesný původ plemene je celkem nejasný, existují minimálně dvě teorie, jak australský ovčák vznikl. Jedna tvrdí, že jeho předchůdci byli ovčáčtí psi Basků, kteří migrovali z Evropy do Austrálie a potom do Ameriky, kam si sebou přivezli jak speciální plemeno ovcí Merino, tak své „malé modré psy”, potomky pyrenejských a katalánských ovčáků, přikřížené s německou kolií a dalšími evropskými ovčáckými plemeny. Jiná teorie uvádí, že australský ovčák vznikl křížením britských a španělských ovčáckých psů, kteří se do Ameriky dostali s evropskými emigranty. Jisté ale je, že navzdory svému jménu vzniklo toto plemeno, tak jak ho známe dnes, v Americe. Největšího rozmachu a popularity dosáhl australský ovčák ve 20. století, díky své účasti na výstavách dobytka a koní, kde překvapoval diváky svými dovednostmi.

Standard plemene